Stuudioehitus osa 1

Tere,

Siin on väike ülevaade ja pildimaterjal sellest kuidas Redeye stuudiot ehitasime. Kõik on tehtud oma meeste väikeste, kuid väga töökate kätega. Ehituses osalesid Urmo Narbekov, Kert Talistu ja mina. Praeguseks on meil Kerdi asemel Urmo vend Mario Narbekov pundis. Suured tänusõnad tuleb öelda Jaanus Volgale, kes meid nõu, jõu ja mõningate materjalidega toetas. Abiks on käinud ka Mihkel Ratt – suur tänu temalegi.

Alguse sai stuudio Marati endisest sööklast, kus olid sobivad kõrgete lagedega ruumid ja oranzid kardinad. Kokku on meil pinda 85 m2 jagu. Mäletan seda tunnet, et paari kuu pärast salvestame Saku 13A-s oma esimest klienti. Aasta oli siis 2008 ja kuu märts kui mälu mind ei peta. Etteruttavalt võin öelda, et esimese kliendini jõudsime detsembris, kui Lauri Pihlap käis meie juures salvestamas oma euroloo vokaale. Ja tegemisi jagub ehitusvallas siiamaani.

Stuudios kasutatud akustilised nõksud ja abivahendid on maha viksitud BBC akustika uurimustöödest. Kes viitsib otsida leiab need ka ise suurepäraselt netist üles. Kõik seina- ja laekobod, bassilõksud, difuuserid tegime ise juhindudes uurimustöödes välja pakutud materjalidest, ehitusviisidest, valemitest. Otsustasime teha 3 eriilmelist salvestusruumi. Täielikult matt ruum, poolmatt ja kontrollitud kajaga live ruum.

Aga asja juurde, märtsis 2008 saime kätte ruumid ja tassisime sisse materjalid.

[slideshow_deploy id=’72’]

Materjal üles tassitud võis ehitus ise ka alata. Stuudio otsustsime ehitada hõljuva, ruumid on meil ehitatud suure elastsusega kummipukside peale, ehk hoone enda betoonkonstruktsiooniga puutuvad kokku ainult kummipuksid. Arvutused, kui palju kummipukse tuleb panna tegid Urmo ja mina. Ei ole mingit mõtet panna konstruktsiooni puksidele kui raskus ei ole piisav et puks läbi vajuks. Hakkasime tegema karkassi.

[slideshow_deploy id=’469′]

Vedasime ka elektrijuhtmed – magistralid. Magistral oli esimene otseselt stuudiotööga seonduv väljaminek. Magistrali ostsime soodukaga Eventechist Tõnu Susi käest. Magistraliks siis Klotz 24 sooneline. Magistral jookseb läbi kõigi kolme salvestusruumi. Täiendavalt paigaldasime veel live ruumi lisa 24 karva, et saaks tervet bändi korraga salvestada.

[slideshow_deploy id=’474′]

Kui sellised tavalised ehitustööd said tehtud, siis tuli asuda akustiliste lahenduste väljatöötamise juurde. Ruumides kasutame laekobosid, bassilõkse, kontrollruumi liimisime ka difuuseri kokku. Difuuseri liimimisest niipalju, et sellist korralikku vinklis puitmaterjali naljalt juba poest ei osta. Õnneks hööveldasid Jüri puussepad meie materjali kenasti mõõtu. Ruumidevaheliseks klaasiks kasutasime 6 ja 4 mm klaasist tehtud pakette. Ruumide vahel on kaks paketti ja resonantsi vältimiseks üks pakett asetatud teise suhtes nurga alla.

[slideshow_deploy id=’477′]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top